שיפור פוריות הגבר


 

קצת רקע:
כ- 30% מהזוגות הנמצאים בטיפולי פוריות מגיעים עם אי פריון על רקע בעיות זרע. הסיבות לאי הפוריות של הגבר יכולות להיות פנימיות או מכניות, ומתבטאות בזרע לא תקין או בהיעדר זרע. בדיקת הזרע היא הבדיקה העיקרית לפוריות הגבר והיא כוללת את המדדים העיקריים הבאים: נפח הזירמה, מספר תאי הזרע, תנועתיות הזרע והצורה התקינה של הזרע (מורפולוגיה).

 

חשוב לזכור, שייצור הזרע הוא תהליך ארוך הנמשך כחודשיים וחצי, ורגיש מאוד לכל מחלת חום ולהשפעות סביבתיות.לכן תנודתיות באיכות הזרע היא מאוד שכיחה. בשל כך,יש לחזור ולבצע בדיקת זרע, על מנת לקבל את התמונה האמיתית.

ד"ר איתי בר חווה בספרו "פוריות מאלף ועד טף" כותב: "למרבה הצער, לרפואה אין כמעט מה להציע כטיפול בבעיות זרע. נסיונות רבים וחוזרים לטיפול בבעיות זרע על ידי מתן ויטמינים (כגון A ו C),הורמונים (כגון איקקלומין ומטרודין) ותוספי מזון, לא הוכחו כיעילים כשנבדקו בצורה מדעית ומבוקרת. גם תיקון דליות באשך (וריקולציה) עוזר רק בחלק מהמקרים.
 

המשמעות היא שמבחינה מעשית מטפלים בבעיות זרע דרך בת הזוג! ושוב, למרבה האירוניה, המדד הקובע את הסיכוי להצלחת הטיפול בבעיות זרע הוא גיל האישה. אם קיימת בעיית זרע קלה ו/או בת הזוג היא צעירה (30),יש מקום לנסות הזרעות תוך רחמיות עם טיפול הורמונלי). אם בעיית הזרע חמורה יותר... האישה עוברת הפריה חוץ גופית, כדי לאפשר הפריה בתנאי מעבדה" (עמ' 96). לדברי ד"ר בר חווה, הטיפול הקונבנציונאלי בבעיות זרע כמעט ולא קיים. זוג שאובחן עם בעיית זרע, יתחיל ישר טיפולי פוריות, שאת רובן תעבור האישה.
 

פוריות הגבר בראייה סינית

ההתייחסות הסינית לזרע שנמצע בתוך נוזל הזרע הוא בעצם נוכחות התנועה של היאנג (הזרע) בתוך יין (נוזל הזרע) שמלחח ומזין אותו. לכן ההתייחסות של המטפל הסיני תהיה גם לאספקט הייני וגם לאספקט היאנגי. . כמו במערכת הרבייה הנשית, גם מערכת הרבייה הגברית מושפעת ממצב הכליות בראייה הסינית. מצבים אפשריים כשמאבחנים את פוריות הגבר הם: חולשה של יין הכליות, חולשה של יאנג הכליות, חום מלווה בלחות ותקיעות של צ'י ודם.
על מנת להבין באיזה מהמצבים מדובר, יתבצע תשאול הכולל את מערכת המין, תפקוד מיני, חשק מיני, מערכת  השתן וכמובן בדיקת זרע עדכנית.
גם פה לקיחת דופק ולשון תשלים את תמונת האבחון.
אורח החיים של המטופל, התזונה שהוא צורך, הרגלי תנועה ופעילות גופנית, חשיפה לרעלים סביבתיים כמו אוויר וקרינה, משמעותיים ביותר למצב הזרע.

הזרע מאוד רגיש לסביבה ולתזונה וצריך לזכור שלוקח לזרע כשלושה חודשים להיווצר, לכן חשוב להתחיל לאמץ אורחות חיים מתאימים בהקדם.

הטיפול בדיקור אצל גברים הוא פשוט יותר מאשר אצל נשים. הוא אינו מערב את הצרכים ההורמונלים של המחזור. אך לרוב, יש להגיע בתדירות של פעם בשבוע בשלב הראשון. בנוסף, אני ממליצה בחום להגיע לטיפולים בזמן הביוץ של בת הזוג על מנת שנוכל להפיק את המירב מנקודת הזמן הזו. 
בקליניקה, הטיפול בגבר דומה מאוד לטיפול באישה. אני משתמשת בדיקור, מחטים,טווינה והנחיות תזונה.