כאבי מחזור

כשאת אמא ואת רואה את ביתך סובלת מכאבי מחזור קשים, או שאת בעצמך סובלת מכאבים כאלה, כאבים שהם לפעמים כל כך משתקים, שהם מפריעים באיכות החיים שלנו. התחושה הזו היא נוראית, ממש חוסר אונים. יש נשים שמתחילות לחוש בכאבים אפילו שבועיים לפני הוסת עצמה. הכאבים יכולים ללוות בכאבי ראש - מיגרנות, בחילות, הקאות ושילשולים. "פעם בחודש אני משותקת לכמה ימים, לא מסוגלת לעבוד, לא מסוגלת ללמוד... חייבת להיכנס למיטה ולחכות עד יעבור זעם"... ל 40%-70% מהנשי בגיל הפוריות כאבי המחזור משפיעים על התפקוד היום יומי שלהן. ול – 10% מהן נגרמת אי יכולת לתפקד בצורה זו או אחרת כ – 1-3 ימים בחודש, ולעיתים גורם לתוצאה של היעדרות מעבודה או לימודים. כאבי מחזור זו הסיבה השכיחה ביותר לכך שנשים מפסידות ימי עבודה ולימודים.

Boxing Gloves
Red Roses

ראשית, אם את סובלת מכאבי מחזור קשים, יש לפנות אל הרופא לבצע בירור מקיף.
הסיבה השכיחה ביותר לדימום היא התכווצויות של הרחם במטרה להוציא את הפרשות המחזור החוצה לנרתיק.

סיבה נוספת לכאבים יכולה להיות הדימום מרקמת רירית רחם, הגדלה באזורים אחרים מחוץ לרחם בתוך חלל האגן ומדממת בזמן המחזור (אנדומטריוזיס).
גם שרירנים ומיומות (גידולים ברקמת שריר הרחם ) עלולים לגרום לכאבי מחזור ודימום רב.


לאחר ביצוע הבירור הרפואי, אם לא נמצא דבר היכול להעיד על סיבה לכאבים אלו, חשוב לדעת שזו אינה גזירה משמים, וגם השימוש בגלולות הריון (הטיפול המומלץ על ידי הרופאים) הוא לא הפתרון היחיד.


"אני מרגישה שזה הולך להגיע… זה מתחיל בכאב ראש משתק. אני חייבת להספיק לקחת את הכדור בזמן. בחילה, כאב גב... אין לי סבלנות לאף אחד... רק רוצה שקט. עוד כדור... עוד כדור…"
 

ההתייחסות שלי בטיפול בנערות ונשים עם כאבי מחזור, היא שקודם כל יש פתרון!
לרוב הוא פשוט, ומעבר לכך, אני מלמדת "כלי" שמאפשר לאותה נערה/אישה "לשלוט" בכאב עוד לפני שמגיע.

אני משתמשת בכלים מתוך הרפואה הסינית, כולל דיקור סיני והנחיות תזונה, פעילות גופנית "בשיטת אביבה" שעובדת באופן מדוייק ונכון על המערכת הגניקולוגית, ובנוסף, ולא פחות חשוב, התייחסות למצב הרגשי (ההוליסטי) של האישה.


"אומרים לי שזו לא מחלה, שאני מגזימה, שאין לי כוח סבל…אבל אני באמת סובלת!"

הייחוד בדרך עבודה שאני נוהגת בה, היא להסתכל על המכלול - כלומר, לתת מענה עם בצד הפיזי, לטפל ולהרגיע את הצד הרגשי, לתת הנחיות של תזונה מתאימה ולהדריך בתנועה. התייחסות לכל האספקטים האלו נותנת תוצאה אמיתית (לא לכסות על הבעיה כמו בגלולות), מרפאת את הגורם שהביא לכאב ובעיקר מספקת את הידע והכלים לכל אחת, שתוכל לשלוט בכאב שלה ולנהל חיים טובים וללא כאב.

כאבי מחזור בראייה סינית

ההתייחסות לכאבי מחזור ברפואה הסינית מסתכמת במשפט הנ"ל: "TONG ZE BU TONG, BU TONG ZE TONG" שזה אומר: זרימה חלקה - אין כאב. זרימה לא חלקה - יש כאב. בדרך כלל מופע של כאב בזמן הדימום הוסתי (או לפניו) יכול להעיד על "תקיעות" מסויימת. אנחנו קוראים לזה "תקיעות דם" או "תקיעות צ'י". למצבים האלה יכולים להיות מספר סיבות, גם פיזיות וגם רגשיות.

השם הרפואי של כאבי מחזור הוא דיסמנוריאה. אנו מבדילים בין שני סוגי דיסמנוריאה:

  1. דיסמנוריאה ראשונית מופיעה בעיקר אצל נשים צעירות עד גיל 25. כאבי מחזור מופיעים בדרך כלל עם תחילת הדימום ונמשכים יומיים-שלושה. במקרים קשים כאבי הבטן התחתונה יכולים להיות מלווים גם בבחילות, הקאות, שלשול, כאב ראש וכאבי גב.

  2. הסוג השני של כאבי מחזור נקרא דיסמנוריאה שניונית והוא מופיע בעיקר אצל נשים מגיל 30 ומעלה. אלה הם כאבי מחזור הנובעים מבעיות גניקולוגיות אחרות כמו אנדומטריוזיס, PID , מיומות, התקן תוך רחמי או שחלות פוליצסטיות. במקרה זה יש לטפל בפתולוגיה שהיא שורש הבעיה.

ברפואה הסינית יש מספר אבחנות לדיסמנוריאה. באמצעות תשאול מקיף על תזמון הכאב, האופי שלו והתדירות, ניתן לאבחן מה מקור הכאב.

לדוגמא:
מטופלת שהגיעה עם סיפור על כאב שמתחיל כיומיים לפני הדימום מופיע בחזה ובצלעות ובבטן תחתונה. הכאב מאופיין בתחושות של דקירה וכיווצים בעיקר ביומיים הראשונים של הדימום. הכאב מוקל לאחר יציאת קרישי דם גדולים ופוחת החל מהיום השני לדימום. בנוסף, צבע הדם אדום כהה-סגלגל שיוצא בזרימה לא חלקה אלא מקוטעת. כמו כן, הכאב היה מלווה בתחושות של זיעה ,גפיים קרות, שפתיים סגולות, בחילות וצמרמורת. האבחנה של מטופלת זו היתה "תקיעות של צי' ודם". עקרון הטיפול היה לטפל בשורש הבעיה (מה שגורם לתקיעות הזאת) במהלך המחזור, ובזמן הדימום לדאוג להנעה וזרימה חלקה להורדת כאב.

 

אז מה בעצם קורה לנו?

מה שגורם לכאבים הוא התכווצות והתרחבות של כלי הדם המובילים לרחם. האחראי להתכווצות הוא חומר דמויי הורמון המיוצר בגופינו ונקרא פרוסטגלדין 2 (או בקיצור 2PG) . כשרמתו של ה2PG בגוף עודפת הוא גורם לכיווץ כלי הדם ולהפסקת אספקת חמצן לשרירי הרחם – מה שגורם לכאב.

אבחון סיני - ריקוד יווני

התברכתי בארגז כלים משובח, כזה שמאפשר לי לאבחן ולטפל בצורה היעילה והמדוייקת ביותר. הרפואה הסינית,היא כלי נהדר בטיפול בכאבי מחזור, הדיקור וצמחי מרפא נותנים, ברוב המקרים, מענה לבנות שסובלות מכאבים אלו. התוספת המרעננת של "שיטת אביבה" היא במתן כלי טיפולי המאפשר לאישה הסובלת מכאבים לטפל בעצמה ואף למנוע את הכאב הצפוי. תרגול של מספר תרגילים לפני מועד קבלת הוסת עד כיום יומיים בדימום מקל משמעותית על הכאב.

ולמה השילוב כל כך  מוצלח?
הרעיון שעומד מאחורי התרגילים ב"שיטת אביבה" זה הנעה והזרמה גדולה של דם באיזור איברי האגן, ועל ידי כך מניעה של היווצרות קרישים וזרימה חלקה יותר של דם החוצה. ההנעה הזאת נעשית על ידי סדרה של תרגילים שגורמים לכיווץ והרפייה ובכך מגבירים את זרימת הדם.
היכולת שלי לאבחן במדויק מאיפה מגיע הכאב בכלים הסינים שברשותי, והאפשרות לטפל "ולשלוח" מטופלת הביתה עם מספר תרגילים שיקלו על כאביה וישפרו משמעותית את איכות חייה היא משמחת ביותר!
 

אז מה עושים פה היוונים?
פשוט מאוד, אחד התרגילים בסדרה הבסיסית של "שיטת אביבה" נקרא "זורבה" על שם המוסיקה המלווה תרגיל זה .דמיינו לכן כווץ ולשחרר בקצב הזורבה… כבר מרגיש יותר טוב! ואם לא... תנסו סלט יווני או לשבור צלחת... משהו חייב לעבוד!