שחלות פוליציסטיות

אם הגעת לדף הזה ואת קוראת שורות אלו, כנראה קיבלת את האבחנה שיש לך "שחלות פוליציסטיות". אני מניחה, שזה "אקססוריז" שהיית שמחה שלא יהיה לך... אבל חשוב לי לציין, שזו התופעה ההורמונלית הנפוצה בנשים, ולמרות היעדר הביוץ המאפיין מצב זה, עדיין ניתן לטפל והסיכוי להריון גבוה. ישנם מספר סימנים המאפיינים תופעה זו, כאשר אפשר לחוות אחד או מספר מהסימנים הנ"ל:

1. ביוץ ומחזורים לא סדירים
ובמילים אחרות, במקום לקבל מחזור (וסת) פעם בחודש, את עלולה לקבל רק כ 3-4 פעמים בשנה... ולפעמים בכלל לא. להרבה נערות המצב הזה לא מטריד בכלל. להיפך, זה מאוד נחמד שאין צורך "להתעסק" עם המחזור שתמיד מגיע בזמן הלא נוח. בראייה שלי את הדברים, גם לנערה צעירה שקיבלה מחזור לפני כמה שנים ועדיין המחזור לא סדיר, חשוב וכדאי לבדוק. אם אכן מדובר בתופעה של שחלות פוליציסטיות, ניתן לטפל בדרכים טבעיות (אפרט בהמשך), ובכך למנוע בעיות בהשגת הריון בעתיד.

 

2. אקנה ועלייה בשיעור הגוף ונשירת שיער הראש
אלו תופעות שרוב הנשים היו שמחות לוותר עליהן. אם הן התופעות היחידות ללא סימנים נוספים מהמוזכרים לעיל, ייתכן ולא מדובר בתסמונת המדוברת.


3. ריבוי זקיקים בשחלות
"שרשרת הפנינים של השחלות", השחלות מוגדלות עם ציסטות קטנות מרובות מלאות בנוזל. את הממצא הזה ניתן לראות בעזרת בדיקת אולטרסאונד אצל רופא הנשים.

 

4. משקל עודף
אופייני לכ- 50% מהבנות שמאובחנות עם שחלות פוליציסטיות. ובנוסף אצל נשים אלה נראה אי סבילות לסוכר ואף סוכרת. זאת בשל עמידות לאינסולין, שגם היא כנראה חלק מהתורשה של המצב אצל חלק מהנשים.

 

5. ובמעבדה...
עליית ברמת ההורמון LH לעומת רמת ההורמון FSH

ובתכלס, מה זה אומר? ולמה חשוב לטפל?

אז כמו שאמרתי, מי שסובלת מהעדר ביוצים, לא תקבל מחזור באופן סדיר. דבר שעשוי להקשות על אלה שמעונינות להשיג הריון. עניין נוסף הקשור לזה שאין מחזור ואין דימום ווסתי, היא העובדה שרירית הרחם מתעבה בהשפעת הורמון האסטרוגן המופרש מהשחלות. הדבר גורם להתעבות יתר של הרירית, וכאשר הן מקבלות מחזור, המחזור יהיה כבד מאוד. לאורך שנים, החשיפה המוגברת לאסטרוגן עלולה לגרום להן לפתח את סרטן רירית הרחם.

וכמו שציינתי קודם, נשים עם שחלות פוליציסטיות מפתחות סבילות לאינסולין ולכן לפעמים גם את ההשמנה הנלוות אליה. חלק מהנשים הסובלות משחלות פוליציסטיות נמצאות בסיכון לסיבוכים כמו סוכרת, יתר לחץ דם, עליית שומנים בדם, ומחלות לב וכלי דם.

 

אז אחרי שהבנת שיש לך "שחלות פוליציסטיות" הלכת לרופא להמשך טיפול...
אם את מעוניינת להשיג הריון, סביר שיציע לך הרופא תרופה שנקראת "איקקלומין", הכדור ניתן במשך חמישה ימים ומטרתו לגרום לאישה לבייץ. לפעמים די בטיפול הזה כדי לגרום לביוץ ואפילו לאפשר הריון. לפעמים הטיפול הזה לא מצליח ויכול להביא להמשך טיפולי פוריות הקשורות לתופעות הלוואי שבלקיחת האיקקלומין.
אם אינך מעוניינת בהריון, סביר שהרופא יציע לך לקחת גלולות להשגת דימום רחמי סדיר, מה שמונע התעבות בלתי מבוקרת של רירית הרחם, והפחתה של הסיכון לשגשוג ולסרטן רירית הרחם; הטבה במקרים של אקנה ושיעור יתר; וכמובן גם אמצעי מניעה. אך ברגע שתפסיקי לקחת את הגלולות יחזור המצב כבעבר, ולעיתים אף יותר חמור.

אז מה עושים? הריפוי טבעי, הפתרון - נמצא ממש אצלך!

1. רפואה סינית - דיקור וצמחי מרפא
דיקור נמצא ככלי יעיל ביותר באיזון ההורמונים (הנשיים והזכריים). מבחינת הרפואה הסינית מדובר בחוסר איזון אנרגטי במסלולים הנקראים מרידיאנים, ובנוסף נראה פעמים רבות מצב שנקרא "חום כלוא" שלפי הרפואה הסינית גורם לציסטות. הטיפול הסיני מאפשר לאזן את הערוצים האלה שמשפיעים על ההורמונים תוך כדי טיפול "בחום" (אם זה המצב).

2. המלצה על שינוי תזונתי
תזונה מופחתת סוכר והמלצות תזונה נוספות.

3. פעילות גופנית ממוקדת – אימון ב"שיטת אביבה"
הרצון שלי בעצם הוא לתת למטופלות שלי "כלי" שיאפשר להן להתמודד עם תופעות "השחלות הפוליציסטיות" לאורך זמן בלי תלות ברופא או מטפל.
התרגול של התרגילים ב"שיטת אביבה" וההתייחסות לאברי הרבייה והגניטליה הנשית, הופכים את התרגול לפעילות גופנית נכונה מדוייקת ומאוד אפקטיבית. במהלך המפגשים שלנו אני מלמדת את התרגילים ומנחה כיצד ומתי לתרגל אותם, ובכך מאפשרת לך לקבל את "הכוח" להחזיר לעצמן את המחזור ולדאוג לבריאותך.

 כל אחת מהגישות הנ"ל מועילה לטיפול בתסמונת בפני עצמה, אך מנסיוני השילוב של כולן מאפשר טיפול יעיל בכל היבטי התסמונת. הטיפול הטבעי המשולב נכון לטווח הרחוק גם למי שלא מנסה להרות כרגע. הוא מאפשר לך לטפל עכשיו במה שאת עשויה "לסבול" ממנו מאוחר יותר... ובנוסף משפר את הבריאות הכללית ומפחית את הסיכון לפתח סוכרת, סרטן ומחלות לב וכלי דם בעתיד.
 

אז אם את אמא למתבגרת שאובחנה עם "שחלות פוליציסטיות", או שאם מעוניינת להסדיר את המחזור, ואפילו להרות... אני מאוד ממליצה לך על הטיפול המשולב שמביא לתוצאות אמיתיות. ב"תוכנית" הטיפולית, ארכיב לך סדרת מפגשים שמורכבים מטיפולי דיקור, טווינא ולימוד של תרגילי "שיטת אביבה".
מתוך הנסיון שלי בטיפול בשחלות פוליציסטיות, רק תהליך יסודי ומעמיק שמאפשר התייחסות לכל אחד מההביטים שהזכרתי (איזון הורמונלי, תזונה, פעילות גופנית) יביא לתוצאות מקסימליות לאורך זמן.

 
תדירות המפגשים בתוכנית המשולבת היא לרוב בין 2-3 בחודש למשך כ-3 חודשים, ובהמשך נרד בהדרגה בתדירותם.