טיפול באנדומטריוזיס אצל מבוגרות ונערות

ההיכרות שלי עם "אנדו" הייתה כבר בתחילת דרכי כמטפלת ברפואה סינית, כאשר הגיעה אלי בחורה מקסימה שחיוכה המאיר לא הכין אותי לתיאור הסבל הנוראי שהיא עוברת כל חודש בזמן הדימום הווסתי. במהלך תקופה ארוכה בזמן שליוויתי אותה, למדתי להכיר את תופעת האנדומטריוזיס והטיפול הכל כך מורכב שהיא דורשת. הטיפול באמצעות הרפואה הסינית "הרגיע" בצורה מסויימת את הנגעים של "האנדו" והכין אותה בצורה טובה יותר לטיפולים. במשך הזמן הגיעו אלי מקרים נוספים של אנדו, קלים יותר, שהטיפול בהם היה מהיר יחסית והביא לתוצאות יפות (כלומר של הריון, כמובן).

31493426_1039523776185590_83573561257371


הרצון שלי להמשיך ולעזור לחולות אנדומטריוזיס לטפל במצבן ולהגביר את פוריותן הביא אותי ל"שיטת אביבה". חיפשתי כלי שיאפשר למטופלות שלי להזרים דם בצורה אינטנסיבית באיזור איברי הרבייה, באופן קבוע ורציף.


הרעיון מאחורי האימון בשיטת אביבה הוא ביצוע של תרגילים הגורמים לחימום ולזרימה מקומית של דם, ולכן השיטה מתאימה לתיאוריה הסינית בדיוק! שכן, האבחנה העיקרית ברפואה סינית כשמדובר באנדומטריוזיס, היא מעורבות של תקיעות דם וצ'י באגן ובמערכת הרבייה.
 

מצב של תקיעות דם עלול להיווצר כתוצאה מסיבות רגשיות, מחלה כרונית, חשיפה לקור, ניתוחים וזיהומים גניקולוגיים. בדרך כלל תקיעות דם תמיד מהווה את סיבת השורש לתופעת האנדומטריוזיס, אבל בדרך כלל מעורבים גם דפוסים נוספים דוגמת: חולשת טחול, חולשת כליות, סטגציה של הכבד, סטגנציית קור או עודף חום.

אסטרטגית הטיפול לרוב נועדה לשפר את התנועתיות בבטן תחתונה של צ'י (אנרגיה) ודם, וכך להקל על הכאב המופיע, ועל כמות ואיכות הדימום. לקיחת צמחי מרפא חשובה מאוד במחלה זו. היא עוזרת לאזן את המחזור, משפרת את הסירקולציה בבטן התחתונה ומפחיתה את תהליך הדלקת.

לטיפול מסוג זה יש השלכות רבות כתמיכה בכניסה להריון. בנוסף לדיקור, גם השימוש במוקסה (חימום נקודות דיקור) הוא מאוד חשוב ומקל על התלונות של כאב בזמן וסת.


הטיפול ברפואה סינית ובשיטת אביבה באנדומטריוזיס הינו ארוך וממושך, ותפקידו להקל על הסימנים הקשים שמופיעים לפני ובזמן הוסת, להפחית את כמות הדימום, ובהמשך לתמוך בהבאת הריון בשילוב עם הרפואה הקונבנציונלית.

אנדומטריוזיס אצל מתבגרות

אנדומטריוזיס נחשבה בעבר למחלה של נשים בוגרות, אולם עם העלייה במודעות לתסמיניה, יותר ויותר מתבגרות מאובחנות כסובלות מאנדומטריוזיס.

התסמין העיקרי הוא כאבים בזמן הווסת (דיסמנוריאה), אך ייתכן גם כאב אגן כרוני שאינו מחזורי. 98% מן המתבגרות מדווחות על וסת כאובה, אך רק חלק מהן מגדיר את הכאבים כקשים. אצל חלקן הכאב חמור עד כדי פגיעה בתפקוד היומיומי, כגון היעדרות מביה"ס והימנעות מפעילויות אחרות. במקרים קיצוניים הנערה סובלת מבחילה, הקאות, תחושת עילפון ואף נזקקת לאשפוז. תסמינים חמורים יותר קשורים בשכיחות גבוהה יותר להימצאות נגעים אנדומטריוטיים. האבחנה במתבגרות מעוכבת אף יותר מאשר בנשים מבוגרות.
 

במתבגרות, נוכח כאבים ממושכים המפריעים לתפקוד היומיומי, שכיחה יותר התפתחות של הפרעה נפשית, כגון חרדה ודיכאון. מטרת הטיפול הוא להקל על הכאבים, להחזיר את המתבגרת למעגל חייה הרגילים, ולמנוע סיבוכים מאוחרים. הטיפולים התרופתיים מבוססים על מחקרים בנשים מבוגרות, אך נראה שיעילותם דומה במתבגרות. מתבגרות אשר אינן מגיבות לטיפול תרופתי צריכות לעבור אבחון באמצעות לפרוסקופיה המאפשרת גם טיפול בו-בזמן.
 

ישנה חשיבות רבה לאיבחון מתבגרות באנדומטריוזיס - חשוב לדעת שמתבגרות עם כאב אגני כרוני או כאבי וסת שאינם מגיבים לטיפול תרופתי יכולות לסבול מאנדומטריוזיס. המחלה היא כרונית, היא מתקדמת עם הזמן, ועלולה לפגוע באיברי הרבייה. התסמינים הקשים יכולים לגרום להפרעה בתפקוד היומומי של הבנות ואף לגרור אחריהם פגיעה בהערכה העצמית ובהשתלבות בחברה. יש להגיע לאבחנה מוקדם ככל הניתן, כדי לאפשר טיפול יעיל בכאבים הקשים. סביר מאוד כי הטיפול גם ימנע את התקדמות המחלה תוך שמירה על פריון עתידי.

הטיפול התרופתי בכאבי האגן כתוצאה מאנדומטריוזיס ניתן ליישום לפי "שיטת הדרגות" מן הקל אל הכבד. מתחילים בנוגדי כאבים בעיקר מקבוצת NSAIDs. לאחר 3 חודשי טיפול, אם לא נצפה שיפור, יש לעבור לטיפול ממושך בגלולות למניעת היריון במינון. למתבגרות שאינן מגיבות לטיפול תרופתי, יש להציע אבחון לפרוסוקפי. אנדומטריוזיס נמצאה ב-35.5% מהנערות עם כאב אגני כרוני וב-67% מהבנות עם דיסמנוראה שלא הגיבה לטיפול תרופתי. לרוב המחלה היא בשלבים ראשוניים, אך בחלק מן המקרים נמצאה אנדומטריוזיס בדרגה מתקדמת. המיקום השכיח ביותר במתבגרות הוא Cul-De-Sac ולא השחלות, כפי שמוכר אצל מבוגרות. הנגעים הם לרוב שקופים או אדומים קטנים ולא הכהים הקלאסיים. הנגעים השקופים קשים להדמייה ולעתים ניתן לזהותם רק לאחר התמקדות והגדלה. הלפרוסוקפיה מאפשרת טיפול ניתוחי ובעקבותיו טיפול תרופתי ממושך, כולל התקן תוך-רחמי המפריש הורמונים. טיפול משולב ניתוחי + תרופתי נמצא יעיל בשיפור ניכר או בהיעלמות התלונות ב-73% מהמטופלות.

 

הגישה המשולבת לטיפול באנדומטריוזיס 

לאחר אבחנה מעמיקה ויסודית אני מתאמה לנערה תוכנית טיפולית המשלבת דיקור סיני, צמחי מרפא ואימון ב"שיטת אביבה". תוכנית הטיפול תביא לשיפור זרימת הדם באיזור הגנטלי ולהפחתת גושים, ובכך תגרום להפחתה משמעותית בכאב ובשאר הסימפטומים. לימוד התרגילים מתאים מאוד לנערות. הוא משלב תנועות התעמלות פשוטות בליווי מוזיקה. החשיבות לגילוי מוקדם של המחלה וטיפול בה היא רבה ביותר. הסבל היומיומי שנמצאות בו המתבגרות משפיע הן על מצבן הפיזי ועל מצבן הרגשי-חברתי.