בעיות שינה והמחזור החודשי

    הפרעות שינה כתסמונת קדם ויסתית? יש דבר כזה? יש בהחלט!

Moon Gazing
Sleep

רובנו  מכירות את תופעות הpms , תסמונת קדם ויסתית, הנפוצות: נפיחות בטנית, עצבנות, רגישות יתר, עייפות, כאבי ראש, כאבי בטן ועוד...
תופעה נוספת שלרוב לא מקשרים אותה לטרום קבלת הווסת היא: הפרעת שינה קדם ויסתית.
תופעה זו כשלעצמה היא מטרידה ביותר אך היא היא גורמת לשאר הסימפטומים להיות בעוצמה חזקה יותר.
יותר עיפות, עצבנות, רגישות וחוסר שקט.
תופעה זו יכולה להופיע בכל גיל, אך מקבלת דומיננטיות בעיקר לאחר גיל 35 יחד עם השינויים ההורמונלים שמתרחשים בשלב זה.

מה קורה לנו בגוף שגורם לכל התופעות הללו:
לקראת הדימום הוויסתי, כשבוע קודם, יש שינוי במאזן ההורמונלי שלנו. האסטרוגן יורד והפרוגסטרון עולה. כאשר אנחנו מאוזנות הורמונלית השינוי הזה עובר ללא תופעות לוואי משמעותיות מה שאנחנו מכירים כ pms תסמונת קדם ויסתית.

במצב של חסר איזון הורמונלי, השלב הזה מופיע "עודף" אסטרוגן יחסית לפרוגסטרון אשר יכול להגרם ממספר גורמים החל מתזונה, חשיפה לרעלים סביבתיים, סטרס, אלכוהול, קפה..ועוד.

מעגל "קסמים" שאנחנו נמצאות בו, עייפות - שתיית קפה - בעית שינה - עיפות- שתיית קפה. מחמירה את המצב שבו אנחנו נמצאות, במצב של שחיקת בלוטת האדרנל אנחנו נמצאות במצב של עייפות, אבל חוסר שקט. שוכבות במיטה גמורות מעייפות אבל לא מצליחות להירדם.
גם חסרים של ויטמינים ומינרלים יכולים להשפיע, כמו חסר במגנזיום שתורם לרגיעה והרפייה. וסלניום שתורם להעלאת הפרוגסטרון.


 

 

איך לישון טוב יותר בכל שלב של המחזור?

עכשיו שאנחנו מבינות פחות או יותר שההפרעות שינה שלנו נגרמות מחוסר איזון הורמונלי, הגיע הזמן לטפל בעצמנו ולהחזיר לנו את איכות החיים.
כמה דברים שאנחנו יכולות להתחיל איתם בטיפול בהפרעות שינה:

התחילי בלהכיר את המחזור החודשי שלך, רישמי את יום תחילת הווסת (יש אפליקציות נהדרות שעוזרות למעקב אחרי המחזור) , צייני ימים שבהם את מרגישה תופעות מסוימות: חוסר אנרגיה, חשקים לאוכל, כאבי ראש , כאשר ההפרשות שלך משתנות וכל דבר פיזיולוגי או רגשי. הכרת המחזוריות שלך, התופעות המלוות אותך והסיכרון לימים בחודש הם נכס אדיר של ידע שנוגע לבריאות שלך. כאשר תתחילי להבין את הקשר בין הימים השונים בחודש למצב הפיזי והרגשי שלך, תוכלי לדעת איך לפעול בכדי להיות מאוזנת ככל הניתן ולעבוד עם הגוף והמחזוריות שלך.

תזונה - גלוטן, מוצרי חלב וסוכר הם מזונות שמעודדים תהליכים דלקתיים בגוף. בימים לאחר הביוץ אכילה של ירקות מצליבים עוזרת במטבוליזם של האסטרוגן בצורה מועילה יותר .
קפה, שבאמת לא טוב לבעיות שינה, באף שעה ביום בעיקר בהשפעה שלו על ההורמונים בגוף.

המעיטי בחשיפה לרעלים הסביבתיים שנמצאים בחומרי הניקוי, מוצרי הטיפוח , איחסון האוכל והשתייה שלנו .מחקרים מראים שרבים מהרעלים שנמצאים בחומרי הניקוי שלנו חודרים לגוף שלנו ומגבירים את הנזל של הרדיקלים החופשים בגוף. חומרי הריח שנמצאים במטהרי האוויר במוצרי הכביסה מכילים חומרים שמחקים את מבנה ההרומינים שלנו ובכך גורמים להפרעות אנדוקרניות. צימצום שימוש בחומרי ניקוי רעילים ובמוצרי טיפוח שמכילים חומרים לא טבעיים ותמציות ריח, יפחיתו משמעותית את ההפרעה האנדוקרינית בגוף שלנו ואת השיבושים ההורמונלים. תנסו להתחיל בקטנה, שינוי קטן ועליו להוסיף כל פעם משהו חדש.

סטרס- מצב ממושך של סטרס ושחיקה פנימית של האדרנל מוביל להפרעות אנדוקרניות והורמונליות ובין היתר משפעים על היכולת שלנו להירדם ועל איכות השינה. פעילות גופנית מרגיעה כמו יוגה, פילאטיס. בשעות הבוקר פעילות אירובית ישחררו את הסטרס וישחררו הורמונים מרגיעים לזרם הדם.

להימנע מחשיפה לאור כחול - האור שמודרן מהמסכים של הטלפון, טאבלט ומחשב נקרא אור כחול. גלי האור הכחול משפיעים על הפרשת המלטונים מבלוטות המוח, הורמון זה הוא משמעותי ביותר לאיכות השינה. הימנעו מלהכנס למיטה עם מכשרים ומסכים והתקינו מסנני קרינה.

טקס שינה - הרגיעי את הגוף והראש לפני השינה. אמבט, מוזיקה ספר כל דבר שיאפשר לך להירגע ולהוריד הילוך לפני הכניסה למיטה.


 


 

 

 

הטיפול ברפואה סינית

כשהרפואה הסינית התפתחה לפני יותר מ 3000 שנה הם לא הכירו את ההורמונים השונים, לא היו בדיקות דם על מנת לראות אם יש חסרים או עודפים.
האבחון הסיני נעשה על ידי התבוננות, תשאול ומישוש. הבריאות נשמרה כל עוד האדם נהג באיזון ולפי חוקי הטבע. בתקופה שלנו האתגר של לחיות באיזון הוא גדול מאוד ויציאה מאיזון מביאה לחולי.
היום במפגש בין הרפואה הסינית והמערבית אנחנו משתמשים בכלים המצויינים שיש לכל אחת מהן להציע ובכך להביא לאבחון המדוייק ביותר שאפשר.

בטיפול בקליניקה, נלקחים בחשבון כל אורחות החיים המשפיעים על האיזון ההורמונלי ובסינית, האיזון בין היין והיאנג. אני לא אסבך אתכן בתאוריות סיניות אבל הן המאפשרות לנו, המטפלים הסינים, להתאים את הטיפול המדוייק לכל אחת גם כשהסימנים דומים. לא כל הפרעת שינה תטופל באותו אופן אצל כל אחת.
השילוב של דיקור, צמחי מרפא וטכניקות מגע מאפשרות לחזק, לאזן ולהביא את הגוף לאיזון הנדרש לו כדי להחזיק בבריאות. 


 

 

פודקאסט בנושא שינה מחזוריות וירח בערוץ הפודקאסטים שלנו ביוטיוב

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Tumblr Social Icon
  • Instagram