מחזור חודשי - נעים להכיר

המחזור החודשי בנוי מארבעה שלבים הכוללים: דימום (ווסת), שלב פולקלרי (גדילת הזקיק), ביוץ ושלב לוטאלי.

Coral Flowers
Yellow and Purple Flowers

דימום ווסתי
הדימום הוא היום הראשון של המחזור, כאשר לא התרחשה התעברות. רמות הפרוגסטרון יורדת וגורמת רירית הרחם להתפרק ולצאת החוצה 

 

שלב פולקולרי
השלב הפולקולרי מתחיל בעצם מהיום הראשון של הווסת ומגיע לסופו ביום הביוץ עצמו. בשלב הזה ההורמון השולט בתהליך הוא האסטרוגן. בלוטת ההיפופיזה הנמצאת במוח משחררת את הורמון המגרה זקיק הנקרא fsh.
ההורמון הזה מגרה את השחלה להפיק זקיקים קטנים, שכל אחד מהם מכיל ביצית לא בשלה. בכל מחזור, אחד מהזקיקים האלה הופך לזקיק מוביל, גדל ומשחרר ביצית בשלה (ביוץ), שאר הזקיקים נספגים. עליית האסטרוגן מביאה לעיבוי של הרירית והכנתו לקליטת הריון.
אורכו של השלב הפולקולרי עשוי להשתנות מחודש לחודש והוא משתנה מאישה לאישה. מצבים שונים בחיינו כגון, מתח, מחלה, טיסות וכו' עלולים לגרום לשינויים במועד הביוץ.

ביוץ

הביוץ יתחרש לרוב, כשבועיים לפני תחילת הדימום הוויסתי. הזקיקים המתפתחים מפרישים את הורמון האסטרוגן, שכאשר הוא מגיע לרמה מספקת, הוא מעודד הפרשה של הורמון ה LH .
כ 24- 36 שעות לאחר העלייה בהורמון ה LH בוקעת הביצית מתוך הזקיק המוביל וזהו הביוץ.
לאחר הביוץ, הביצית משתחררת לתוך החצוצרה ונעה לכיוון הרחם. וכאן בחצוצרה הביצית מופרת או נספגת בתהליך של 12-24 שעות לערך.

 

שלב לוטאלי

 

שלב זה מתקיים מהביוץ עד לתחילת הדימום הוויסתי. הוא בדרך כלל אורך 14 יום. לאחר בקיעת הביצית מהזקיק בזמן הביוץ, הזקיק שנשאר בשחלה, מפריש פרוגסטרון, שהוא, יחד עם האסטרוגן שומרים על רירית הרחם לטובת ההשתרשות.
אם לא התרחשה השתרשות, הגופיף הצהוב מפסיק להפריש פרוגסטרון. ירידה חדה ברמות הפרוגסטרון מביאות לנשירת רירית הרחם והתחלת הווסת.
אם התרחשה השתרשות, הגופיף הצהוב ממשיך לתמוך בעובר על ידי הפרשת הורמונים עד להתפתחות השילייה

המחזור "האידאלי"

קיים מנעד רחב של "סוגי מחזור" , וזה חשוב להבחין בין מה ש"נפוץ" לבין מה ש"נורמלי".
בזמן שכאבי מחזור הם דבר מאוד נפוץ, נשים רבות טועות באמונה שזה נורמלי שיש כאבי מחזור, אפילו כשהם חמורים.
אידאילית, המחזור החודשי שלך צריך להיות ללא סימפטומים כואבים וככה לחוות את המחזוריות שלך כל חודש.

אורך המחזור

באופן כללי, אורכו של מחזור חודשי הוא סביב 28 ימים. אך הטווח בין 23-33 יום נחשב בטווח הנורמלי. חישוב ימי המחזור נעשה החל מהיום הראשון של הדימום (כשיש ממש דם). אם ממש נדקדק, אם מתחיל הדימום בערב או בלילה, יום הראשון של המחזור יחשב היום למחרת.
לרוב, הכתמות, נחשבות "למחזור הקודם" ותחילת המחזור תהיה ממש כשמתחיל זרם הדם.

 

זרימה

משך דימום תקין יהיה לרוב 3-5 ימים כשבמהלכו יתכן דימום קל עד רב. דימום מועט מאוד או דימום רב מאוד הוא לא אידיאלי ודורש בדיקה והתייחסות.
הדימום יכול להתחיל בזרימה חזקה ולהיחלש בהמשך או להתחיל בזרימה חלשה,להתחזק ולהיחלש בהמשך.

 

צבע

לצבע הדם יש משמעות רבה, הוא מאפשר לנו ללמוד רבות על המצב ההורמונלי בגוף, ממש לתת לנו סימנים על חוסרים ועודפים הורמונליים. הצבע האידאילי אמור להיות אדום מבריק עד אדום כהה כשהדימום הוא חזק, עם מעט קרישים או בכלל לא.

 

 

סימפטומים

 

בעוד יש נשים שיחוו מחזור ללא סימפטומים בכלל, נשים רבות חוות טווח רחב של סימפטומים קלים עד קשים מאוד.
סימפטומים קלים, שאינם מפריעים למהלך החיים וממשיכים ימים ספורים, נחשבים לנורמליים. בין הסימפטומים הנפוצים אפשר למצוא, בחילות, יציאות רכות, כאבי ראש, סחרחורות, צבירת נוזלים, עייפות, דכאון, חרדה, חוסר שקט וכמובן כאב והתכווציויות.

 

עוד על תסמונת קדם וסתית, בקישור הזה

עוד על כאבי מחזור בקישור הזה

הכתמות בין ווסתיות

 

הכתמות ממושכות במהלך המחזור יכולות להעיד על רמות פרוגסטרון נמוכות. אם את מנסה להרות, וחווה הכתמות ממושכות לפני קבלת הווסת, מומלץ לבדוק את רמות הפרוגסטרון באמצעות בדיקת דם פשוטה. כדאי לבצע את בדיקת הדם שבוע לאחר הביוץ, כשרמות הפרוגסטרון גבוהות.

 

סינית אני מדברת

מחזוריות האישה היא מראה למצב היין והיאנג בגוף. כאשר איכות וכמות היין בגוף היא מאוזנת אישה תחווה ווסת שופעת וזורמת. וכל עוד היאנג מאוזן, היא תחווה מחזור סדיר.
כאשר יין ויאנג יוצאים מאיזון יכולים להתפתח מצבים של תקיעות הזרימת הצ'י, חסר של יין ותמצית ואז נוכל לראות הפרעות בביוץ עם מחזור לא סדיר, הווסת שלה עשויה להיות כבדה, כואבת, מלווה בכאבי ראש, אקנה ומצבים רגשיים קיצוניים..
המחזור החודשי מהווה אינדיקציה מצוינת למצב ההורמונלי של האישה. כאשר אנחנו מבחינים באחד או יותר מהמצבים הנ"ל המטרה של הריפוי ברפואה הסינית היא לאזן את ההורמונים או בעצם את היין והיאנג בגוף. 
איך עושים את זה? בזמן המפגש, נערך תשאול מקיף על אופי המחזור, תדירותו, על הדימום, איכותו, צבעו ומרקמו. משוחחים על תחושות רגשיות שמלוות את המחזור החודשי. על אורח החיים, פעילות גופנית, תזונה ובכלל היום יום.
בסוף שלב התשאול, אני מתחילה להרכיב את הטיפול המתאים, משלבת דיקור, צמחים, אמפוקו (עיסוי בטן יפני), תרגול ב"שיטת אביבה" וטווינה. תהליך הריפוי מתבצע במרחב הטיפולי בקליניקה ולא פחות חשוב בבית. אימוץ אורחות חיים, תזונה ופעילות גופנית מתאימה, תקדם את התהליך ותהפוך אותו לשלם ואפקטיבי יותר.