ביוץ ותזמון

האם אני מבייצת?

פרח ורוד צהוב קלוזאפ.jpg

חלון הפוריות

 

זיהוי זמן הביוץ הוא המפתח לידיעת מתי חלון הפוריות שלך מתרחש. אצל רוב הנשים, הביוץ התרחש 14  יום לפני מועד הווסת הבאה.
החישוב הוא פשוט למי שיש מחזורים מסודרים וקשה למי שהמחזורים שלה לא מסודרים.

בכל  חודש, לרוב יש כ 6 ימים עם פוטנציאל פוריות. ללמוד לזהות את חלון הפוריות הוא חשוב ביותר כשמנסים להרות. לאחר הביוץ ,הביצית נשארת כ 12-24 שעות. לאחר מכן, נסגר חלון הפוריות.
לעומת זאת, זרע, יכול לשרוד בגוף האישה 3-5 ימים. המשמעות היא שזה אפשרי לקיים יחסי מין לפני הביוץ, אפילו חמישה ימים, ועדיין להרות.

לכן, אם הזרע יכול להתקיים 5 ימים והביצית יום אחד ,חלון הפוריות נמשך כשישה ימים.כאשר שיא הפוריות מתקיים יומיים לפני הביוץ וביום הביוץ עצמו.
 

איך אדע האם אני מבייצת?
פרוגסטרון ביום 21 

בדיקת ערכי פרוגסטרון ביום 21 היא בדיקת דם פשוטה. ערכי הפרוגסטרון אמורים להיות בשיאם שבוע לאחר הביוץ (שזה בדרך כלל שבוע לפני קבלת הווסת). כשהמחזור שלנו סדיר, פשוט לבצע בדיקה זאת. למרות שהבדיקה נקראת "פרוגסטרון ביום 21" הרי שהיא תבוצע ביום 21 רק אם משך המחזור שלנו הוא 28 ימים. ובעצם, כשהמחזור שונה מ 28 ימים, יש לבצע את הבדיקה שבוע לפני המועד המשוער.
לדוגמא, אם המחזור שלך הוא בן 33 ימים, בדיקת הפרוגסטרון תהיה ביום 26 למחזור. 
מדידת חום השחר
מדידת חום השחר יכול לעזור באיתור הביוץ. מדידת החום צריכה להתבצע דבר ראשון בבוקר, לפני הקימה מהמיטה ולאחר שינה רציפה. אז החום הוא הנמוך ביותר בגוף בטווח של יממה. מדידת הטמ'פ צריכה להיעשות כל יום באותה שעה ולכן, יש להצטייד עם מדחום סמוך למיטה והמדידה מתבצעת בפה עם מדחום דיגיטלי בשל הקריאה המדוייקת.
את המדידה יש להתחיל ביום הראשון לווסת ואת תוצאות המדידה רושמים בטבלה.
שיטה זו מצוינת על מנת ללמוד מתי התרחש הביוץ (לאחר עליית החום) לאחר הביוץ, הטמ'פ צפויה לעלךות כ 0.4 יחידות המעלה.
מקלוני ביוץ
בדיקת הביוץ, מבוססת על דגימת שתן. הבדיקה מזהה את הורמון הביוץ LH .עליית ה LH מתרחשת כ 24 שעות לפני הביוץ ונמשכת 24-48 שעות. התקופה המוגברת לפוריות היא 12-36 שעות לאחר הופעת הורמון ה LH, זהו הזמן שבו הביצית משתחררת ולכן הסיכוי לפוריות תהיה גבוהה יותר.
את הבדיקה כדאי לבצע מספר ימים רצוף, בשעה קבועה, עדיף סביב 14 בצהריים.

נוזלי צוואר הרחם

הכרת נוזלי צוואר הרחם במהלך החודש יכול ללמד אותנו כל כך הרבה על המחזור שלנו ועל הפוריות שלנו. הידע הזה חשוב לנו הן לצורך הריון והן למניעתו. אופי נוזל צוואר הרחם משתנה במהלך המחזור, לאחר הווסת, התחושה בנרתיק תהיה של יובש או רטיבות מועטה. לאחר כשבוע, הנוזלים יתגברו, יהפכו לצמיגיים וחלקים (בדומה לחלבון ביצה והוא יכול להימתח בין 2 אצבעות) יותר אודות לעליית האסטרוגן בגוף. בזמן זה, נפתח חלון הפוריות בגוף, הזרע יכול לשחות בצורה טובה יותר בנוזלים אלה בצוואר הרחם. 
מעקב זקיקים
מעקב זקיקים באמצעות אולטרסאונד ובדיקת דם הוא כלי יעיל ומדוייק בזיהוי זמן הביוץ. בבדיקת הדם ימדדו את ערכי האסטרוגן, פרוגסטרון וה LH ולפי הערכים שלהם ניתן ללמוד את מועד הביוץ. בבדיקת האולטרסאונד, מסתכלים על השחלה ומודדים את קצב גדילת הזקיקים בה.

 

 

סינית אני מדברת

מחזוריות האישה היא מראה למצב היין והיאנג בגוף. כאשר איכות וכמות היין בגוף היא מאוזנת אישה תחווה ווסת שופעת וזורמת. וכל עוד היאנג מאוזן, היא תחווה מחזור סדיר.
כאשר יין ויאנג יוצאים מאיזון יכולים להתפתח מצבים של תקיעות הזרימת הצ'י, חסר של יין ותמצית ואז נוכל לראות הפרעות בביוץ עם מחזור לא סדיר, הווסת שלה עשויה להיות כבדה, כואבת, מלווה בכאבי ראש, אקנה ומצבים רגשיים קיצוניים..
המחזור החודשי מהווה אינדיקציה מצוינת למצב ההורמונלי של האישה. כאשר אנחנו מבחינים באחד או יותר מהמצבים הנ"ל המטרה של הריפוי ברפואה הסינית היא לאזן את ההורמונים או בעצם את היין והיאנג בגוף. 
איך עושים את זה? בזמן המפגש, נערך תשאול מקיף על אופי המחזור, תדירותו, על הדימום, איכותו, צבעו ומרקמו. משוחחים על תחושות רגשיות שמלוות את המחזור החודשי. על אורח החיים, פעילות גופנית, תזונה ובכלל היום יום
. בסוף שלב התשאול, אני מתחילה להרכיב את הטיפול המתאים, משלבת דיקור, צמחים, אמפוקו (עיסוי בטן יפני), תרגול ב"שיטת אביבה" וטווינה. תהליך הריפוי מתבצע במרחב הטיפולי בקליניקה ולא פחות חשוב בבית. אימוץ אורחות חיים, תזונה ופעילות גופנית מתאימה, תקדם את התהליך ותהפוך אותו לשלם ואפקטיבי יותר.