פוריות האישה

אתגר פוריות והדרך להריון

45105885_1190351457769487_80155813457889
45105885_1190351457769487_80155813457889

כיום ידוע שהפוריות שלנו מושפעת מכמה גורמים, גורמים סביבתיים ,כגון זיהום אוויר והמזון, ירידה באיכות הזרע, תזונה, עישון, שימוש בסמים ואלכוהול, סטרס ועוד

שילוב של הגורמים הנ"ל מביאים אותנו להיות חברה עם אתגרי פוריות רבים ומורכבים.
יש 4 אלמנטים הכרחיים כשמדברים על התעברות: הביצית, הזרע, מערכת הרבייה ותזמון.
כאשר כל האלמנטים הללו תקינים והבריאות טובה הסיכוי להשגת הריון טוב יותר.


 

הביצית

בזמן הלידה, לתינוקת יש 2 מליון ביציות לא בשלות. עד שהיא תגיע לבגרות יהיו לה
כ 250 אלף.  400 אלף ביציות יבשילו ויבייצו בזמן שנות הפוריות שלה.

אחת הסיבות לפניה לטיפולי פוריות, היא כאשר יש קושי בהפריית הביצית.
בין אם זאת האיכות שלה, הזמינות והבשלות.
כיום, נשים רבות מבצעות טיפולי  הפרייה חוץ גופית ivf, במטרה להשיג הריון.
במהלך הטיפולים, תקבל האישה הורמונים שיגרמו לשחלה שלה לייצר יותר ביציות על מנת שיוכלו לשאוב אותן ולייצר עוברים שיוחזרו בהמשך לרחם.

 

הזרע

בשנים האחרונות יש ירידה דרסטית בפוריות הגבר. כ 40% מאתגרי הפוריות אצל זוגות, נובעים מבעיות זרע . אי פריון אצל הגבר מתבטא באיכות ו/או כמות ירודה של הזרע. זיהוי בעיות פוריות אצל הגבר הוא הליך פשוט יחסית ולא פולשני.

איכות הזרע מושפע מאורח החיים של הגבר, תזונה, וחשיפה לגורמים סביבתיים מזיקים, כמו קרינה, חום ורעלים כמו בעישון ואלכוהול.
עוד על פריון הגבר


 

מערכת הרבייה
בריאות אברי הרבייה (רחם, שחלות, חצוצורות), מערכת הורמונלית מאוזנת, הם קריטיים להשגת הריון. במידה וקיימת חסימה  או עיוות של החצוצרות או הרחם, העובר יתקשה להשתרש והריון לא יושג. כחלק מהבדיקות הנעשות אצל רופא הפוריות, הוא יבדוק את תקינות איברים אלו. על ידי צילום רחם או היסטרוסקופיה.
במידה ונצפתה חסימה או שחלל הרחב והרירית לא תקינה תוכל האישה לעבור התערבות לתיקון הבעיה.

תזמון
לפעמים הכל עניין של תזמון. במאמר שלי על ביוץ ותזמון פירטתי כיצד ניתן לזהות ביוץ ולהבחין בחלון הפוריות. זוגות רבים מנסים חודשים רבים להרות ונתקלים בכישלונות חוזרים רק בגלל שלא תזמנו את קיום היחסים בתקופה הפורייה. היום כשאיכות הזרע ירדה, יש חשיבות גדולה בתזמון מדוייק על מנת להגביר את הסיכוי להריון.
נשים השומרות נידה, צריכות לוודא שהביוץ שלהן לא מתרחש לפני הטבילה

 

 

פוריות בראייה סינית
יש משפט ברפואה סינית שאומר  "לטפל באישה אחת שקול לטיפול בעשרה גברים"
ההבנה והלמידה של המערכת הגניקולוגית, ההורמונלית מאפשרים לנו, המטפלים הסינים, לקבל את התמונה הרחבה והמדוייקת גם מבחינה סינית.

ובמקביל, הבנה של התהליכים "הסינים" יאפשרו את בחירת הטיפול הנכון ביותר לאישה.
אז לאחר שסקרנו את הגורמים "המערביים" לפוריות האישה, מה אומרת הגישה הסינית?
הרפואה הסינית מתארת את מערכת הרבייה הנשית, האיברים, הפעילות ההורמונלית במונחים של תפקוד כליות, תפקוד הלב והרחם.
בטקסטים הסינים נאמר " הרחם, הלב והכליות הם הליבה של המערכת הרבייה הנשית".
כלומר, הרופא הסיני לפני 200 שנה התייחס לתמצית הכליות למה שאנחנו מתייחסים לזרע וביצית. והיין ויאנג של הכליות מתייחסים למערכת ההורמונלית בשלבי המחזור השונים. והלב שולט על המוח וההיפותלמוס וההיפופיזה האחראים על המחזוריות כולה.
הרחם מתואר כמרחב שבו כל זה קורה. כשאנחנו מתייחסים למושג "רחם" אנחנו בעצם מתייחסים לכל האיברים של מערכת הרביה: רחם,שחלות,חצוצרות וצוואר רחם.
ברפואה הסינית יש ערוץ אנרגיה מיוחד שנקרא Bao mai  וערוץ שנקרא Bao luo שמחברים בין הלב , רחם וכליות.
איברים נוספים שלוקחים חלק במערכת הרבייה הם הכבד והטחול. הטחול מייצר את הדם והכבד מאחסן ומניע אותו. לטחול יש גם תפקיד בשמירת  הדם בכליות והכבד אחראי על זרימה חלקה של צ'י בגוף ומהווה "שחקן" חשוב בזמן הביוץ והווסת שהם זמנים עם תנועת צ'י רבה.


 


 

 

איך מתבצע האבחון והטיפול ברפואה הסינית?

לפני שמתחילים לטפל צריך להבין מה האבחנה. מביאים ביחד את כל הנתונים שהתקבלו בתשאול, בדיקת הדופק והלשון ומרכיבים את כל חלקי הפאזל לכדי אבחנה.
התשאול מנקודת מבט סינית: שאלות על המחזור, הווסת, הביוץ ותחושות במהלך המחזור הן בעלות ערך רב באבחון. אם המטופלת מנהלת מעקב של חום שחר, גם הוא ייתן לנו אינדקציה על מצב הכליות, היין , היאנג וצ'י הלב והכבד. כל אלה יהו חשובים מאוד בבואנו להעריך את פוריות האישה מבחינה סינית. 
הבנה של מה שקורה בזמן הווסת נותן לנו ידע רב על מצב הדם בגוף, האם הוא זורם כראוי או האם קיימת תקיעות? האם יש חוסר או אולי חום או קור פנימי? ועוד.
הסתכלות על זמן הביוץ, נותנת לנו מידע רב על איכות היין, תנועת הצ'י ואיך ומתי הם מופיעים בזמן זה.
חשוב להבין, שלרוב, המטופל שנמצא מולנו (המטפלים הסינים) מורכב ממצבים שונים, ולא תמיד האבחון ברור מיד. הבנת התמונה במלואה דורשת פרטים נוספים וחשובים על התחושות, רגשות, אורחות החיים ועוד.


בהמשך לכך, הטיפול שאני מציעה הוא לגמרי הוליסטי בראייתו. לוקח בחשבון את כל מה שמשפיע על מי שנמצא מולי. הרגשות, התחושות, ההיסטוריה, המשפחה, התזונה הפעילות הגופנית ואפילו האמונות שאותו אדם מחזיק על עצמו.
אין ספק שזה טומן בחובו רבדים עמוקים ומורכבים, אבל זה היופי בטיפול הזה. לא צריך להציף ולדבר את כולם. פשוט נותנים למחטים לעשות את שלהן, למגע לפתוח ולהניע ולמבט...להרגיע.